Zdravotní tým Institutu regionálních demokratických hodnot zjistil, že se nemoc Covid-19 šíří také v regionech. Jeho existence by mohla ohrozit hodnoty regionální demokracie, ale také nemusela. Takové jsou předběžná zjištění z projektu “Covid-19, hrozba, nebo příležitost?” financovaného v rámci grantů G.S. 245/34, B.G. 674-32 a EU 789/65b.

Zástupce vedoucího expertního týmu, profesor dentální hygieny Albrecht Neumann, shrnuje základní poznatky o nemoci: “v tuto chvíli můžeme vyloučit, že by koronavirus jakkoli zhoršoval zubní pigment. Veškeré obavy jsou v tomto značně přehnané. Fluor, který je základní ingrediencí zubní pasty, dokáže virus na povrchu zubů bezpečně zabít. Lidé, kteří tzv. zemřeli s Covidem, zanedbávali zubní hygienu. Nasazení plicní ventilace pak bylo poslední kapkou, protože si definitivně přestali čistit zuby. V medicíně, snad s výjimkou nádorů na mozku, neexistuje problém, který by nešlo vyřešit kartáčkem na zuby,” vysvětluje profesor Neumann z University of teeth cleaning v Blansku. 

Poznatky doplňuje profesorka Fitness & Well-being Radana Holá: “lidé, kteří běhají, nejsou nemocní. Kdo uběhne každý den patnáct kilometrů v ostrém tempu, ten se žádné nemoci bát nemusí. Je to věc osobního rozhodnutí. Pokud se někdo rozhodne, že běhat nebude, neměl by mít nárok na zdravotní péči. Co se týče údajné nemoci, chtěla bych zdůraznit, že běhání rozhodně nepoškozuje klouby,” uzavírá profesorka Holá z Running university of Brno-Líšeň. 

Zatímco samotná nemoc se dá vyřešit základní hygienou a ostrým během, strach z ní by mohl narušit důvěru obyvatel v hodnoty regionální demokracie. Lidem, kteří například mluví v roušce mnohdy není rozumět a není tak zřejmé, jaké hodnoty zastávají. Pokud jim lze rozumět slova, bez výrazu tváře není jasné, jak je myslí. V předvolebním čase jsme tak například mohli potkávat občany, kteří verbálně vyjadřovali ochotu jít k volbám a splnit tak svou občanskou a regionální demokratickou povinnost, ale přitom se ukryti rouškou těmto slovům smáli. 

Na jiný problém poukazuje politolog Igor Jonáš: “tato nemoc špinavých zubů a pomalého běhu zásadně ovlivnila volby v USA. Mnoho lidí využilo výmluvu na nemoc, nešlo volit osobně a volili tzv. korespondenčně. Je otázkou, zda by si dovolili volit tváří tvář volební urně tak, jako když volili sami, tajně, doma v kuchyni nebo v garáži, kde skryti před očima komunity strkali do obálek své potměšilé voličské hlasy, aby jimi rozdělili společnost. Za normálních okolností si asi těžko umíme představit, že by někdo nevolil člověka, který chce udělat jeho zemi velkou a místo něj volil naschvál muže, který ani netuší, co je za den. Právě na případě Spojených států přitom vidíme, jak lokální volby v jednotlivých vesnicích a osadách určují, kdo bude prezidentem celé země,” říká politolog z Vysoké školy lokální politologie v Moravské Třebové (neplést s Českou Třebovou ani s Moravským Krumlovem). 

Výzkumný projekt není ani zdaleka u konce a bude potřeba ještě mnoha let pečlivého výzkumu, než zjistíme, co se dnes skutečně děje. Jisté již je, že svět nebude nikdy jako dřív, ať už býval jakýkoliv.

IRDH